Bateria w naszym laptopie odpowiada za zasilanie go, dzięki czemu nie musimy go mieć wiecznie podłączonego do prądu. Niestety po czasie traci swoją wydajność. Zaraz po jej kupnie potrafi działać bez konieczności ładowania średnio 2-3 godziny. Wraz z upływem czasu wytrzymałość baterii drastycznie maleje, przez co konieczna jest jej wymiana na nową. Jak w łatwy sposób możemy wydłużyć jej żywotność przy okazji zmniejszając koszty eksploatacji? Poniżej przedstawiam 5 prostych kroków, które każdy z nas bez problemu może wykonać.

Nie przegrzewaj laptopa

Bateria w naszym laptopie odpowiada za zasilanie go, dzięki czemu nie musimy go mieć wiecznie podłączonego do prąduIstotne jest aby temperatura naszych podzespołów była odpowiednia. Przykładowo Lenovo ThinkPad E15 2 gen. pomimo wydajnego procesora Intel Core Ice Lake lub AMD Ryzen 4000 oraz wysokiej jakości zintegrowanej karty graficznej posiada doskonały układ chłodzenia, przez co komputer nie przegrzewa się. W starszych modelach warto jednorazowo zainwestować w podkładkę chłodzącą, która może okazać się kluczem do sukcesu.

Odłącz niepotrzebne urządzenia

Chodzi tu m.in. o zewnętrzne dyski, drukarki lub dodatkowe wentylatory. Podłączone pod porty w naszym urządzeniu ciągle czerpią energie, zmniejszając żywotność baterii.

Nie rozładowuj maksymalnie baterii

Podłącz ją do gniazda zasilania zanim całkowicie się rozładuje. Eksperci uważają, że baterie litowo- jonowe powinny być ładowane, kiedy wskaźnik ich naładowania wynosi ponad 50 %.

Korzystaj rozsądnie z hibernacji

Nie zapominajmy, że zamykając pokrywę laptopa przechodzi on jedynie w tryb uśpienia. Tak więc cały czas niepotrzebnie pobiera energię.

Postaraj się zmniejszyć zużycie energii

W jaki sposób to zrobić?  W Lenovo ThinkPad E15 2 gen. który wyposażony jest w matrycę 15,6 cala o rozdzielczości Full HD oraz system Windows 10 istnieją „opcje zasilania”, w których to możemy wybrać plan oszczędzania energii przez delikatne zmniejszenie wydajności, gdy jest to możliwe. Zmniejszenie jasności ekranu również może okazać się pomocne. Nie zapominajmy o pozbyciu się niepotrzebnych programów oraz w niektórych przypadkach o wyłączeniu podświetlania klawiszy.

Technologia zdjęcie utworzone przez freepic.diller - pl.freepik.com