Dell z powodzeniem wyrzeźbili dla siebie niszę w kilku segmentach cenowych jednocześnie. Na przykład Dell XPS 17 9710 (https://www.kuzniewski.pl/k5257,laptopy-dell-xps-xps-17-xps-17-9710.html), któremu przyjrzymy się dzisiaj, to przenośne studio, doskonale nadające się do najbardziej wymagających prac pod względem zasobów obliczeniowych: ze zdjęciami, grafiką, wideo, 3D, modelami, więc cena na nim jest dość wysoka. Nowość została podana, g w porównaniu do swojego poprzednika, tylko nowe nadzienie, ale projekt pozostaje taki sam. W 2021 roku nie ma bezpośrednich konkurentów dla modelu XPS 17, gdyż Dell XPS 17 9710 nadal posiada jedyny w swoim rodzaju 17-calowy ekran.

Wygląd i ergonomia

Dell z powodzeniem wyrzeźbili dla siebie niszę w kilku segmentach cenowych jednocześnieEkran w laptopie Dell XPS 17 9710 otoczony jest bardzo wąską ramką, mimo to producentowi udało się umieścić kamerkę internetową na górnej ramce. Jeśli chodzi o porty, to na bocznych krawędziach obudowy znajdziemy po lewej stronie: dwa USB Typu-C (Thunderbolt 4), po prawej kolejne dwa USB Typu-C (Thunderbolt 4), czytnik kart oraz gniazdo dźwiękowe 3,5 mm. Dlatego w przypadku starszych dysków flash USB typu A trzeba będzie użyć adapterów. W zestawie znajduje się jedna przejściówka, która oprócz USB typu A udostępnia również HDMI. Szkoda, że porty typu C są dość blisko siebie, a drugi port może być łatwo zablokowany przez duże urządzenie.

Urządzenia wejściowe

Klawiatura jest dość typowa dla tej serii: Dell zdecydował się na tę samą klawiaturę wyspową, co w XPS 15. Ze względu na duże głośniki po obu stronach nie ma oddzielnego bloku numerycznego, co jest rzadkością w formacie 17″. Klawisze są jednak bardzo duże – 17×16 mm. Skok klawiszy nie jest tak głęboki jak w innych notebookach, ale odpowiedź jest ostra, a odgłos klikania umiarkowanie głośny. Podświetlenie klawiszy ma wiele poziomów jasności. Białe napisy dobrze kontrastują z czarnymi kapslami, zapewniając czytelność. Podświetlenie jest jasne i równomierne. Przycisk włączania i wyłączania, połączony ze skanerem linii papilarnych, znajduje się na prawym końcu rzędu klawiszy F.

Wyświetlacz i dźwięk

Wyświetlacz jest taki sam jak w zeszłorocznej wersji, Sharp LQ170R1 o rozdzielczości 3840 x 2400 pikseli. Wyświetlacz ma ochronną powłokę GorillaGlass i obsługuje dotyk. Matryca od Sharpa wykazała się bardzo dobrym współczynnikiem kontrastu 1620:1 i jasnością około 500 nitów. Dell XPS 17 dostępny jest także bez panelu dotykowego, ale za to z rozdzielczością FHD+, czyli 1920 x 1200 pikseli. Matryca Sharp LQ170R1 jest błyszcząca, ale Dell obiecuje minimalne refleksy, gdyż jasność jest dość wysoka.