XXI wiek jest okresem bujnego rozwoju technologicznego. Sprawia to, że w praktycznie każdym domu znajduje się chociaż jeden komputer. Może to być zarówno sprzęt stacjonarny, jak i laptop. Kwestia doboru odpowiedniego laptopa jest niezwykle trudna. Jest to sprzęt przydający się szczególnie podczas długich wyjazdów, ale również pełni ważną funkcję podczas spotkań biznesowych. Podczas wyboru komputera przenośnego należy zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów.

Na co zwrócić uwagę?

Laptop musi być dostosowany przede wszystkim do potrzeb jego użytkownika.
Autor zdjęcia: psref.lenovo.com

Laptop musi być dostosowany przede wszystkim do potrzeb jego użytkownika. Jednakże istnieje kilka elementów, którym trzeba koniecznie się przyjrzeć. Baczną uwagę trzeba zwrócić na podzespoły w jakie wyposażone jest urządzenie. Pierwszy z nich jest procesor, który odgrywa kluczową rolę pod kątem wydajności całego laptopa. Tu należy spojrzeć głównie na ilość rdzeni, jak i wątków. Ponadto nie bez znaczenia jest również taktowanie procesora. Chcąc wybrać wydajnego laptopa należy celować w co najmniej 4 rdzenie, taktowane zegarem 3-3,5 GHz. Naturalnie im te wartości są wyższe tym lepiej.

Kolejnym kluczowym podzespołem jest pamięć RAM. Jest to kolejny ważny element odpowiedzialny za wydajność. Ilość owej pamięci nie powinna być mniejsza niż 8 GB. Taka pojemność kości jest wystarczająca by móc komfortowo pracować bez jakichkolwiek utrudnień.

Dodatkiem upiększającym pracę ze sprzętem jest superszybki dysk SSD, który pozwala w mgnieniu oka na zapisywanie, jak i kopiowanie danych. Ponadto sam system operacyjny również działa o wiele sprawniej niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD.

Jaki model wybrać?

Na rynku dostępne są dziesiątki modeli, które sprawdzą się w pracy. Jednym z nich jest bez wątpienia Lenovo ThinkPad E590. Za wydajność tego sprzętu odpowiedzialny jest procesor Intel z serii Whiskey Lake oraz opcjonalna dedykowana karta graficzna AMD Radeon RX 550X posiadająca 2 GB pamięci wideo (https://www.amd.com/en/products/graphics/radeon-rx-550x). Jeśli chodzi zaś o wyświetlacz to ten ma 15,6 cala i może obsługiwać rozdzielczość 1366×768 badź Full HD. Wybór ten jest już kwestią indywidualną. Ogromną zaletą tego laptopa jest również duża ilość złącz. Lenovo ThinkPad E590 znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas ważnych spotkań dzięki swojemu biznesowemu designowi.