Na rynku dostępne są setki modeli laptopów w najróżniejszych cenach. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest więc prostym wyborem. Decydując się na zakup przenośnego komputera trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, którymi warto się kierować.

Laptop do pracy

Ciekawym wyborem, który na pewno sprawdzi się dla osób, które szukają sprzętu do pracy jest Lenovo ThinkPad L390
Autor zdjęcia: lenovo.com

Laptop do pracy powinien cechować się przede wszystkim komfortem w użytkowaniu oraz dużą wydajnością. W kwestii wydajności należy spojrzeć przede wszystkim na podzespoły jakie znajdują się w danym urządzeniu. Pierwszym podzespołem, który definiuje w dużym stopniu wydajność laptopa jest procesor. Jest to serce laptopa, które należy wybrać niezwykle mądrze. Dość wydajna jednostka musi posiadać co najmniej 4 rdzenie oraz 8 wątków. Takie połączenie zagwarantuje, że laptop podczas bardziej zaawansowanych zadań nie będzie się wieszać. Nie bez znaczenia jest również taktowanie zegara. Powinno on być na poziomie minimum 3 GHz. Naturalnie, im wyższe taktowanie tym lepiej. Podobnie jest z liczbą rdzeni oraz wątków.
Oprócz procesora za wydajność odpowiada także pamięć RAM. Najnowsze rodzaje pamięci na rynku czyli DDR4 zapewniają najlepsze osiągi. Nie tylko rodzaj jest tu istotny, ale również i ilość owej pamięci. Minimum w tej chwili to 8 GB. Taka ilość pozwala na komfort użytkowania.
Wydajny laptop powinien być wyposażony również w szybki dysk SSD, który pozwala znacznie szybciej wykonywać operacje niż tradycyjny dysk HDD. Jeśli sprzęt nie posiada wbudowanego dysku SSD warto dowiedzieć się istnieje możliwość jego montażu.
Jeśli praca z urządzeniem jest znacznie bardziej obciążająca i zaawansowana warto pokusić się o dodatkową dedykowaną kartę graficzną, która odciąży zintegrowany układ graficzny, co przełoży się bezpośrednio na zwiększenie wydajności całego sprzętu. Nie warto jednak celować w dedykowane karty posiadające mniej niż 1 GB pamięci wideo.

Jaki model wybrać?

Ciekawym wyborem, który na pewno sprawdzi się dla osób, które szukają sprzętu do pracy jest Lenovo ThinkPad L390. Urządzenie to wyposażone jest w procesor Intel z serii Whiskey Lake. Do wyboru są modele procesorów core i3 8145U, i5 8145U bądź i7 8565U. Każdy z procesorów charakteryzuje się dużą wydajnością, a wybór odpowiedniego jest sprawą indywidualną. Pamięć RAM może zostać rozszerzona do 32 GB. W modelu tym znajduje się także szybki dysk SSD.