Wybór odpowiedniego laptopa, który posłuży przede wszystkim do pracy nie jest prosty. Podczas zakupu takiego sprzętu trzeba zwrócić uwagę na szereg ważnych aspektów, którymi trzeba koniecznie się kierować. Pracując z takim laptopem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wydajność. Za ten zaś element odpowiedzialne są podzespoły w jakie wyposażone jest urządzenie. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego laptopa, który posłuży przede wszystkim do pracy nie jest prosty
Autor zdjęcia: lenovo.com

Pierwszym, a zarazem podstawowym parametrem, który jest odpowiedzialny w głównej mierze za wydajność jest procesor. Stanowi on serce całego laptopa i jego odpowiedni wybór jest kluczowy. By uzyskać zadowalającą wydajność należy spojrzeć przede wszystkim na ilość rdzeni oraz taktowania zegara. Takim minimum, które zapewni dobre osiągi są 4 rdzenie, przy taktowaniu zegara minimum 3 GHz. Takie połączenie zagwarantuje, że podczas nieco bardziej zaawansowanych zadań laptop sobie poradzi z obciążeniem.

Zaraz obok procesora, kolejnym istotnym podzespołem jest pamięć RAM. Jej ilość oraz rodzaj jest najważniejsza. Do prawidłowego działania systemu operacyjnego niezbędne jest co najmniej 8 GB pamięci. Sam typ pamięci jest nie mniej ważny. Najnowszy z nich czyli DDR4 zapewni maksimum osiągów. Warto więc celować właśnie w pamięć tego typu.

Oprócz cech odpowiedzialnych typowo za wydajność sprzętu warto zwrócić także uwagę na elementy użytkowe. Do nich należy między innymi liczba złącz czy rodzaj wyświetlacza oraz czas pracy bez konieczności ładowania. Wszystkie te rzeczy przyczyniają się do przyjemniejszego użytkowania laptopa. Opcjonalnym wyborem w większości laptopów jest dedykowana karta graficzna, która przydaje się w bardziej zaawansowanych pracach, jednocześnie odciążając zintegrowany układ graficzny, co zdecydowanie przełoży się na lepszą wydajność.

Jaki model wybrać?

Jednym z ciekawszych modeli laptopów jest zdecydowanie Lenovo ThinkPad E590 (www.kuzniewski.pl). Urządzenie te cechuje się procesorem Intel z rodziny Whiskey Lake. Opcjonalnym wyborem jest również dedykowana karta graficzna od AMD. Ponadto urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala oraz rozdzielczości 1366×768 bądź Full HD. Laptop może także się pochwalić dużą ilością złączy. Sprzęt ten dzięki biznesowemu designowi sprawdzi się podczas oficjalnych i ważnych spotkań.